21. MERSİN ULUSLARARASI MÜZİK FESTİVALİ SONA ERDİ

Author

Categories

Share

  1. Mersin Uluslararası Müzik Festivali son gününde ‘Çocuklar İçin Ritim Atölyesi’ ile başlayıp, O Da Tekfen konseri, ‘Sesin Beden Üzerindeki Yolculuğu’ etkinliği ile devam edip, ‘Hükümsüz Caz’ konseri ile perdelerini kapattı.

Bu yıl ‘dayanışma, iyileşme ve aydınlnma’ temaları ile perdelerini açan 21. Mersin Uluslararası Müzik Festivali’nin son gününde katılımcılar keyifli anlara şahitlik etti. Etkinlikler Mezitli Mutlu Yaşam Köyü’nde ‘Çocuklar İçin Ritim Atölyesi’ ile başladı. Perküsyon sanatçısı Emre Günay öncülüğünde yürütülen çalışmada çocuklar, damacana, baget ve pet şişeler ile ritim tutmayı deneyimlediler.

“ÇOCUKLARIN MÜZİĞİ İLE YARALARI SARMAK İSTEDİK”

Emre Günay, “Bu yıl festival çok daha özel ve anlamlıydı. Bu bölgede özellikle çocukların müziği ile yaraları sarmak istedik. Müziğin kalbi olan ritimle hem keyifli saatler geçirip, hem de kendi ritim orkestralarını birlikte oluşturarak doğa içinde kendi müzikal hikayelerini ortaya çıkardık. İnteraktif olarak gerçekleştirdiğimiz bu performans çocuklarımızı da mutlu ettiği için çok keyif aldık” dedi.

O DA TEKFEN’DEN ‘DAYANIŞMA’ TEMASINA KATKI

‘Çocuklar İçin Ritim Atölyesi’nin ardından, O Da Tekfen projesi nefesli enstrümanlardan oluşan beşli topluluğuyla festivalin ‘dayanışma’ teması başlığı altında katkı sağladı. Her biri Tekfen Filarmoni Orkestrası üyesi olan Venüs Kovancısoy Güner (flüt), Ezgi Kaki (obua), Çağdaş Engin (klarnet),  Oğuzhan Güner (fagot), Volkan Kartal (korno) İlhan Baran, Paul Taffanel ve August Klughardt’ın eserlerini sanatseverlerin beğenisine sundu.

“KENDİ BEDEN ORKESTRANIZIN ŞEFİ OLUN”

Ardından Etnomüzikolog Arzu Haksun ve perküsyon sanatçısı Emre Günay, ‘Sesin Beden Üzerindeki Yolculuğu’ etkinliğini düzenledi. Etkinliğe ilişkin konuşan Arzu Haksun, “Bu etkinlik ile müziğin ve sesin bedenlerimize, hayatımıza etkileri üzerinde durduk. Bu bir müzik terapi ya da meditasyon seansı değildir. Bu, bir müziğin beden üzerindeki etkilerini anlatan, deneyimleten bir farkındalık atölyesidir. Katılımcılar seslerin ya da müziğin sihrini çözerek, kendi beden orkestralarının şefi olarak, duygu durumlarını kontrol altına almada kendi destekçisi olmanın yollarını keşfettiler. Festival kapsamında bizlere bu imkanı sağlayan herkese teşekkür ederiz” diye konuştu.

HÜKÜMSÜZ CAZ BÜYÜK BEĞENİ TOPLADI

Türkiye’nin önde gelen caz solistlerinden biri olan Dilek Sert Erdoğan, kadın mahkumlara cezaevlerinde ulaşmak ve onların yaşamına bir umut olmak için yeşerttiği Hükümsüz Caz projesi ile sanatseverlerden büyük beğeni topladı. Hem dünya klasiklerinden hem de Türkçe müziklerden oluşturduğu seçki ile izleyenlere unutulmaz dakikalar yaşatılan konserde Dilek Sert Erdoğan’a, piyanoda Rustam Rahmedov, saksafonda Serkan Altınok, bas gitarda Umut Oymak ve davulda Atalay Altınok eşlik etti.

“ANLAMLI BİR FESTİVALE İMZA ATTIK”

Etkinliklerin ardından konuşan 21. Mersin Uluslararası Müzik Festivali Yürütme Kurulu Başkanı Nuran Kurtuluş, “Bu yıl özellikle teması gereği çok anlamlı bir festivale imza attık. Festivalimize geçmişten bugüne emeği geçen herkese çok teşekkür ediyor, önümüzdeki yıl daha da üstüne katarak görkemli bir festival yapmayı planlıyoruz” ifadelerini kullandı.

Author

Share