“24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ” KUTLAMA PROGRAMI

Author

Categories

Share

24 Kasım Öğretmenler Günü Kutlama Programı, Valimiz Sayın Ali Hamza PEHLİVAN’ ın teşrifleri; İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Adem KOCA, il protokolümüz, öğretmen ve öğrencilerimizin katılımlarıyla Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen Çelenk Sunma Töreni ile başladı.

Öğretmenler Günü Kutlama Programı, çelenk sunma töreninin ardından Mersin Kültür Merkezi’ndeki etkinliklerle devam etti. Törende protokol konuşmalarının ardından emekli olan öğretmenlerimize hizmet şeref belgeleri verildi. 24 Kasım Öğretmenler Günü konulu resim, şiir, kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilerimiz ile 24 Kasım Öğretmenler Günü turnuvalarında başarı kazanan takımlarımıza ödüllerinin verildiği tören, aday öğretmenlerimizin yemin töreni ile devam etti. Program sonunda “Öğretmenler Müzik Korosu” nun müzik ziyafeti ve halk oyunları gösterileri yer aldı.

İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Adem KOCA Öğretmenler Günü konuşmalarında, “Millet Mekteplerinin açılışı ve Atatürk’ün Başöğretmenliği kabul tarihi olan 24 Kasım günü, 1981 yılından beri Öğretmenler Günü olarak kutlanmaktadır. Dünyadaki en onurlu mesleklerin başında gelen öğretmenlik; emek, özveri, sabır ve hoşgörü isteyen, bedeli hiçbir maddi karşılıkla ölçülemeyecek kadar değerli ve saygın bir meslektir.

Öğretmen; eğitimin lideri, geleceğin mimarıdır. Öğretmen; umudun, adaletin timsali, güvenin, şefkatin abidesidir. Öğretmen; fedakârlığın zirvesi, insanlığın hiç değişmeyecek öznesidir. Memleketin her köşesinde, yüreklere sevgiyi, zihinlere bilgiyi nakış nakış işleyen toplumun önderidir. Okuyan, düşünen, gelişen ve üreten bireylerle aydınlık bir gelecek için öğretmen, hayat kaynağıdır. Her öğrencisinin elinden ve gönlünden tutup, onlara modern dünyanın sarp merdivenlerinden tek başına başarıyla tırmanma azmini aşılayan sanatkârdır.

Biz, aynı yürek çarpıntısını hisseden, öğrencilerini evladı bilen, onları gözünden sakınan; dağ, taş, yol demeden memleketin her noktasına erişen ve evlatlarına sahip çıkan 1 milyon 200 bin kardeşiz. Başka hiçbir meslek grubuna nasip olmayacak kadar büyük bir aileyiz. Öğrencilerimizle okul bahçesinde oyunlar oynadığımız;  bilgiyi, neşeyi, dostluğu, derdi kederi paylaştığımız  her gün bize öğretmenler günü; kalbine dokunduğumuz her öğrencimiz ve evladımızın geleceği için çabaladığımız her velimiz de bizim ailemiz. Yaptığımız işle gurur duyuyor, her gün daha da iyiye gitmek için gayret ediyoruz. Güzel Ülkemizin yarınlarının bize emanet olduğunun farkındayız. Bu farkındalıkla her sorumluluğu almaya, ülkemizi yeni yüzyıla iftiharla taşımaya hazırız. “Bana bir harf öğretenin 40 yıl kölesi olurum.” diyen bir inancın evlatları olarak hedefimiz, Başöğretmen ATATÜRK’ ün: “Milletleri kurtaranlar yalnız ve ancak öğretmenlerdir.” veciz sözündeki görevimizi en iyi şekilde gerçekleştirmektir.

Bütün bu duygularla, Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK ve tüm şehit öğretmenlerimizi rahmet ve minnetle yad ediyor, tüm meslektaşlarımın öğretmenler gününü en kalbi duygularımla kutluyor, şükranlarımı sunuyorum. Emekli öğretmenlerimize sağlıklı, mutlu bir emeklilik hayatı temenni ediyorum. Bugün bu programda emeği geçen tüm meslektaşlarımıza, öğrencilerimize çok teşekkür ediyor, hepinizi bir kez daha saygıyla, sevgiyle, muhabbetle selamlıyorum.” dedi.

Author

Share