AVRUPALI BANKALAR BİLE ARADI, İLLER BANKASI ARAMADI

Author

Categories

Share

Mersin’in aldığı ani ve yoğun göç konusuna haftalardır dikkat çeken Vahap Seçer, Ankara’nın ilgisizliğinden yakındı:

CHP’li Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, depremin ardından Mersin’e yaklaşık 400 bin yurttaşın geldiğini, bu göçün birtakım sorunlara yol açacağı uyarısında bulunmalarına rağmen Ankara’dan hiçbir yetkilinin kendilerini aramadığını söyledi. Seçer, “Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası yetkilisi bile aradı ama herhangi bir bakanlıktan, İller Bankasından bizi arayan soran olmadı. İller Bankası başta olmak üzere bu konuda bu çalışmalara destek vermek zorunda olan kamu kurumlarının Mersin’e dönüp bakmalarını özellikle istiyorum” dedi.

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, deprem felaketinin ardından Mersin’e göç etmek zorunda kalan yurttaşların sayısının 400 bine yaklaştığını, bu ani nüfus artışı nedeniyle Mersin’in de afet bölgesi ilan edilmesi gerektiğini geçtiğimiz günlerde gündeme getirmiş. Çok sayıda sivil toplum örgütünün de benzer çağrıda bulunmasına rağmen AKP hükümeti bu çağrılarla ilgili herhangi bir adım atmadı, açıklama yapmadı.

CHP’li Başkan Vahap Seçer, Ankara’nın bu suskunluğu üzerine konuyu bu kez de belediye meclisi toplantısında dile getirdi.

“HER KURUM TEDBİR ALIYORDUR, BİZ DE TEDBİR ALMAK ZORUNDAYIZ”

Mersin’e 70 bin civarında aile geldiğini, 40 bin ailenin Mersin’de kalıcı olacağını öngördüklerini ifade eden Seçer, “Yani Mersin zaten deprem öncesi yaklaşık olarak 2,3 milyon insanı barındırıyordu. Deprem nedeniyle oluşan nüfus artışıyla beraber şu anda 2,7 milyon seviyelerinde nüfus var. Geri dönüşler olsa dahil bu nüfusun 2,5 milyonun altına düşmeyeceğini öngörüyorum.  Bu konuda yetkililerin dikkatini çekmeye çalıştık. Su sıkıntısı, altyapı, okul, hastane sıkıntısı yaşayabiliriz. Her kurum mutlaka tedbirlerini alıyordur. Milli Eğitim gerekli tedbirleri alıyordur, Sağlık Bakanlığı alıyordur, DSİ alıyordur ama belediyelerimizin de tedbir alması gerektiği düşüncesi içerisindeyim.  Bizim de eğer suyumuz yetmezse, ne yapacağımızı, nasıl bir tedbir alacağımız şimdiden görmemiz lazım. Bunun tedbirini almamız lazım. Araç sayısı arttı trafik tıkanıyor. Konut yok kira fiyatları arttı. Mülk fiyatları arttı. Kiracı kiraya ev bulamıyor bulsa da parasını ödeyemiyor. Bunların tedbirini almamız lazım. Bu gerçekten yola çıkarak bunları anlatmaya çalıştık. Sizden, yüce meclisten, meclis üyelerimizden tüm partilere mensup arkadaşlarımdan arzumuz ve isteğimiz budur” dedi.

“BİR ARAYAN SORAN OLMADI”

Mersin’in aldığı göç nedeniyle özel statüye alınması çağrılarını günlerdir dile getirmelerine rağmen ne hükümetten ne de bürokratik kurumlardan bu konuyla geri dönüş aldıklarını kaydeden Vahap Seçer,  “Bugüne kadar bu konuda genel yönetici olarak hiçbir yetkiliden bir bilgi almadık. Ya da ne yapabiliriz konusunda arayışı içerisinde olduklarını görmedim açıkçası. Belediyemizle yatırım kredileri sağlayan kurumların iletişimini gördüm.    Örneğin Avrupa İmar ve Kalkınma Bankasının direktörü bizi arayarak, ‘Geçmiş olsun, büyük kayıplarınız oldu, çok üzülüyoruz. Mersin depremden zarar görmedi, şiddetli sarsıldı ama can ve mal kaybı olmadı ama görüyoruz ki yoğun göç alıyorsunuz’ diye ilk telefonu ve son telefonu onlardan aldım. Bizi ne İller Bankasından ve de bir bakanlıktan ‘bunları günlerdir aktarıyorsunuz, konuşuyorsunuz, doğru mu söylüyorsunuz yanlış mı söylüyorsunuz boşa mı telaş ediyorsunuz’ diye arayan, soran olmadı. Oysa ki bir an önce gerekli çalışmaların yapılması gerekiyor” dedi.

“İLLER BANKASI MERSİN’E DÖNÜP BAKMALI”

Öncelikli ve acil ihtiyacın su ve kanalizasyon olduğunu ifade eden Seçer, “Burada kira, konut fiyatları daha yüksek. Burada yaşam oraya göre daha pahalı ve bunu da dikkate alarak mutlaka konut konusunda tedbirler alınması gerektiğini söylüyorum, düşünüyorum ve biz belediye olarak üzerimize düşeni yapacağız. Ama başta İller Bankası başta olmak üzere bu konuda bu çalışmalara destek vermek zorumda olan kamu kurumlarının Mersin’e dönüp bakmalarını özellikle istiyorum. Mersin’e özel bir statü verilmesini istiyoruz” ifadelerini kullandı.

MHP’li Tat: Mersin afet bölgesi ilan edilmeli

Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi MHP sözcüsü Mahmut Tat da, Mersin’in afet bölgesi ilan edilmesi çağrısına destek verdiklerini söyledi. Tat şunları söyledi:

“Mersin’e desteklerle ilgili neler konuşuldu, neler yapılmak istendi. Üst makamlardan beklenen Mersin’in de bu afet bölgesindeki 11 ilin yanına 12. İl olarak alınması konusunda biz de kendi siyasi grubumuz içinde görüşlerimizi üst gruba ilettik. Uygun görülürse tabi ki Mersin’in almış olduğu göçler ile büyük sıkıntılar yaşayabileceği, gerek su sıkıntısından tutun da yerleşim konusunda büyük sıkıntıları şu an hissediyor görünüyoruz.”

Author

Share