BAŞKAN BOZDOĞAN, “BİLİM VE AKLIN IŞIĞINDA DEPREM FARKINDALIĞI OLUŞTURUYORUZ”

Author

Categories

Share

Tarsus Belediyesi, depreme karşı halkı bilgilendirmek, olası deprem risklerine karşı alınan önlemleri artırmak amacıyla Çukurova Üniversitesi’nde Öğretim Üyesi olarak görev yapmakta olan Prof. Dr. Hasan Çetin, Prof. Dr. Abdulazim Yıldız ve Doç. Dr. Ahmet Demir’in katılımlarıyla “Deprem” konulu bilgilendirme toplantısı gerçekleştirdi. Başkan Bozdoğan,” Bilim ve akıl yolunda deprem bilinçlendirme çalışmalarına devam ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Yüzyılın en büyük deprem felaketini yaşayan Türkiye, deprem bölgesinde yaraları sarmak için seferber olurken, Tarsus Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan’da hem Tarsus’ta hem de deprem bölgelerinde koordinasyonu sağlayıp, çalışmalarına devam ediyor. Bu kapsamda Başkan Bozdoğan, halkı bilinçlendirmek için bilimin ışığında, alanında uzman isimleri Tarsuslular ile buluşturdu. Şehrin deprem alanında dinamikleri ile ortak akıl temelinde gerçekleşen “Deprem” bilinçlendirme çalışmasında Çukurova Üniversitesi, Jeoloji Mühendisliği, Uygulamalı Jeoloji Anabilim Dalı’ndan Prof. Dr. Hasan Çetin, “Tarsus ve Çevresinin Jeolojisi ve Deprem Durumunu” anlatırken, Çukurova Üniversitesi, İnşaat Mühendisliği, Geoteknik Anabilim Dalı’ndan Prof. Dr. Abdulazim Yıldız ise “Depremde Yerel Zemin Davranışları ve Mikrobölgeleme” konularına değindi. Toplantıya aynı zamanda Çukurova Üniversitesi, İnşaat Mühendisliği, Geoteknik Anabilim Dalı’ndan Doç. Dr. Ahmet Demir’de katılarak “Depremde Yapısal Hasarlar ve Hatalar” konusunda bilinçlendirme sunumu gerçekleştirdi.

BAŞKAN BOZDOĞAN, “BİLİNÇLENDİRME ÇALIŞMALARINA ÖNEM VERİYORUZ”

Tarsus Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan Tarsus’ta depremin olduğu ilk andan itibaren çalışmalarını sürdürdüklerine değinerek, “Meclisi iyi takip ettiyseniz; 2019’da çok ciddi bir konuşma yapmıştım. “Deprem öldürmez, bina öldürmez, cehalet öldürür “ diye. Belki çok kişinin güldüğü bir olaydı bu ve bununla ilgili de ülkede hiçbir belediyenin yapmadığı “afet birimini” oluşturup, Tarsus için çok ciddi bir çalışma başlattık ve bunda da sona gelindi. Ekiplerimizin hepsi sahada, bunu zaten sosyal medyada da yayınlıyoruz. Şu yıllardır bu kentte yaşayan insanların bir deprem master planına ciddi bir şekilde ortaya koyması gerekiyordu. Maalesef ki eğer bunu mevcut hükümet kolaylaştırmazsa ki kentsel dönüşümde deprem olayındaki belki de en önemli çalışmaların başında geliyor. Tarsus’u bu konuda tamamen kurtaracağımız bir olay ama ben şuna çok üzülüyorum, 1935 yılında Mustafa Kemal Atatürk Tarsus’a mimar gönderdiğinde, bir şehir planı çizdiğinde öyle güzel plan çizmiş ki nehirleri her şeyi ortaya koymuş.  Kıyı kenarlarından bahsetmiş ama bizim insanlarımız hep gitmişler oralara ev yapmışlar. Ve bunların hepsi de imar affından yararlanmış. Nasıl yok etmemizi istersiniz? Evlerimiz çok iyi diyorlar ve bu insanlarla konuşarak, uzlaşarak elbette bir doğruya gideceğiz. Biz Tarsus Belediyesi olarak seferberlik halindeyiz.”  ifadelerini kullandı.

“BİZİM İÇİN BİLİM, AKIL VE DEĞERLİ AKADEMİSYENLERİN BAŞIMIZIN ÜSTÜNDE YERİ VAR”

Başkan Bozdoğan, “Halk olarak hepimizin yüzleşmesi gerekiyor. Yerel yönetimlerden imar olayını tamamen alınması gerekiyor. Akademisyenler ve hükümet yapılmalı. Belediyelere imar konusu yükleniyor. İleriki dönemlerde farkına varacak hükümetler gelir. Gerçekten inşaat olaylarında beklediğim tek bir şey vardı, müşavir firma neden yaratılmıyor. Halk olarak ciddi olarak ne zaman dogmatik davranmayıp sorgulamayı öğrenirsek haklı oluruz. Bizim için bilim akıl ve değerli akademisyenlerin başımızın üstünde yeri var.” ifadelerini kullandı.

“TARSUS’TA RİSKİN AZ OLDUĞUNU SÖYLEYEBİLİRİZ”

Çukurova Üniversitesi, Jeoloji Mühendisliği, Uygulamalı Jeoloji Anabilim Dalı’ndan Prof. Dr. Hasan Çetin, Tarsus’un içinden geçen bir fay hattının bulunmadığını belirterek, “Fayların aktif mi ölü mü olduğunu anlamak için analizler yapılıyor, kazılar ile fayın hareketleri ölçülüyor. Yaşanan depremlerde Elbistan fayı Tarsus bölgesini oldukça rahatlattı. Bu da Tarsus’ta riskin az olduğunu gösteriyor. Ben Tarsus’un içinden geçen bir fay olduğunu düşünmüyorum. Depremlerin yeni bir fay doğuracağı bilgisi gibi bilgiler dolanıyor. Deprem kırık fay üzerinde olur, yeni bir fay oluşması gibi bir durum yok.  Bu son depremde Nur Dağı civarında, faylar hareket edince 3.7 metrelik bir kayma oluşturdu. Bina standartlara uygun yapılmış olsa bile fay hattına yapılmış bir binanın yıkılmama durumu yoktur. İzmit depreminde de buna şahit olmuştuk.  Yumurtalık fay hattı ile aramızda 55 kilometre var. Kırılma durumunda Tarsus’a ciddi zarar verebilir. Ama ODTÜ’lü hocalarımızın dediği gibi ise Ecemiş Fay hattı Namrun Fay Hattını izleyip sonra Kıbrıs’a bağlanıyorsa biraz dağlık bölgeden geçmiş oluyor ve Tarsus açısından biraz daha risk azalmış oluyor.” şeklinde açıkladı.

“BİNALARIN YEREL ZEMİN ÖZELLİKLERİNE HALKIMIZIN ÇOK DİKKAT ETMESİ GEREKİYOR”

Çukurova Üniversitesi, İnşaat Mühendisliği, Geoteknik Anabilim Dalı’ndan Prof. Dr. Abdulazim Yıldız ise “Depremde Yerel Zemin Davranışları ve Mikrobölgeleme” konusunu anlatarak,” Kentlerde yer seçimleri çok önemli, depremlerde 5 ile 20 katlı binaların incelenmesi sonucu rozaransa girdiğini görüyoruz. Binaların yerel zemin özelliklerine halkımızın çok dikkat etmesi gerekiyor. Çünkü binalar sadece zeminden kaynaklı bile ağır hasar alabilir. Sıvılaşma ya da yapısal hatalar sebep oluşturur. Ancak yeni inşaat teknikleri ile sıvılaşma önlenebilir. Siz doğru tasarımı doğru yapıyı yaparsanız çok katlı olması da sorun teşkil etmez. Son yaşanan depremler kentlerde yer seçiminin ne kadar önemli olduğunu gösterdi. Uygun yapılaşma yerlerinin tayini için yıkıcı bir depremin olmasını beklemek yerine bölgede gerçekleşeceği tahmin edilen depremin özelliklerini önceden tahmin etmek, bölgesinin zemin koşullarını ve özelliklerini tanımak buna uygun yapı tasarımı ve uygun yer seçimi yapabilmek için haritalar oluşturulmalıdır. Mikrobölgeleme ile uygun ve güvenli yerleşim alanları oluşturulmuş olur.  ” dedi.

Çukurova Üniversitesi, İnşaat Mühendisliği, Geoteknik Anabilim Dalı’ndan Doç. Dr. Ahmet Demir, “Depremde Yapısal Hasarlar ve Hatalar” konulu sunumunda yapısal olarak saha çalışmalarından örnekler ile zemin sıvılaşması, hasarlı yapı incelemelerini, kullanılan yapı malzemelerini ve proje tasarım uygulamalarına değinerek özellikle yapısal hata konularını aktardı.

Author

Share