BUDAN: “YENİ YATIRIMLARLA MERSİN’İ CANLANDIRACAĞIZ”

Author

Categories

Share

CHP Mersin Milletvekili aday adayı iş insanı Ahmet Budan: Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Mersin Milletvekili Aday Adayı olan deneyimli iş insanı ve Kazakistan Cumhuriyeti Mersi Fahri Konsolosu Ahmet Budan, ekonomiden eğitime, sağlıktan yerel kalınmaya kadar Mersin’i ilgilendiren pek çok konuda çarpıcı ve çözüm getiren açıklamalarda bulundu.

Ahmet Budan, Mersin’in sorunlarına yönelik köklü çözümleri öne çıkardığı söyleşisinde partisinin iktidarında yaşama geçirecekleri politikaları ayrıntılarıyla anlatarak “Yeni yatırımlarla Mersin’i canlandıracağız” vurgusunda bulundu.

Ahmet Budan’ın açıklamalarından satırbaşları şöyle:

“BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ÖNÜNDEKİ ENGELLER KALDIRILMALI”

“Mersin çok önemli bir kent; limanı olan, serbest bölgesi olan bir kent. Mersin’in gelişmesi için öncelikle göçe hazırlıkların tamamlanması lazım ya da bu göçün bir şekilde önlenmesi lazım. Dolayısıyla burada mevcut yaşayan insanların hakların ve hukuklarının gasp edildiğini düşünüyorum. Tedbir almazsak Mersin’de yıllardır yaşayan insanların mağduriyeti daha da artacağını düşünüyorum. Benim hedefim geldiğimizde merkezi iktidarın bütün imkanlarını Mersin’in hizmetine sunmak.

Burada özellikle yerel yönetimlerin çalışmaları var; ben görüyorum, mesela Vahap Bey’in çok çalışmaları var ama o çalışmaları desteklemek için merkezi hükümetin engellerini kaldırmamız gerek. Engelleri kaldırırsak, Mersin herkes için yaşanabilinir bir kent olacaktır düşünüyorum.”

“GENEL BAŞKANIMIZ KILIÇDAROĞLU ÖNDERLİĞİNDEKİ İKTİDARIMIZ SORUNLARI TEK TEK ÇÖZECEK”

“Türkiye bir yol ayrımına yaklaşıyor. Yaklaşık 2 ay sonra, yani 14 Mayıs’ta gerçekleşecek seçimlerle birlikte, Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun önderliğinde ve millet İttifakımızın iktidarında Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılını inşa etmek üzere kollarımızı sıvayacağız. Bunu sadece umut ve kararlılıkla söylemiyorum; büyük bir inanç ve samimiyetle de ifade ediyorum. İşte o zaman devletimizin merkezi olanaklarını da arkamıza alarak, Mersin için de her alanda sorunları çözerek, kentimizi geliştirerek çalışacağız.”

“TAŞLAR YERİNE OTURDUĞUNDA MERSİN CANLANACAK”

“İthalat ve ihracat açısından Mersin çok büyük önem arz eden bir şehir. Bu şehirde transit ulaşımın önünü açmamız gerekiyor.

1990 yılında otoyolları biz yaparken, rahmetli Özal’ın hedefinde bu otoyolun Antalya’ya uzanması gündemdeydi. Otoyollar o zamanlar 1500 km tamamı ihale edilmişti ama bunun 3000 bin km’ye daha fazla ulaşması gerek.

Ana arterlerin bu sefer tamamı oto yol standartında olması gerek. O zamanlar bir politika olarak bize söyleniyordu ama maalesef Çeşmeli tarafında durdu otoyol. Ondan sonra bu bölünmüş yollara döndü ve halen Antalya’ya tam bağlanmış değil.

Ben umut ediyorum kısa bir zamanda taşlar yerine oturduğu zaman yeni bir hükümet anlayışında bu otoyol ağı devam edecek ve transit yollar Mersin’i daha da canlandıracak diye düşünüyorum.”

“MERSİN OLARAK POTANSİYELİMİZİ AVANTAJA DÖNÜŞTÜRECEĞİZ”

“Havaalanı ihtiyacı ise yıllardır gündemde. Ben geçmişte burada otoyol yaparken de Tarsus Baharlı’da temeli atılmıştı ama hala o havaalanı hayata geçirilmiş değil.

Bir an önce ortak bir havaalanı oluşmasında büyük fayda var. Mersin’in iç turizmden pay alan bir il ama şimdi dış turizmiden de pay alan bir kent haline geliyor ve bu yönde talepler de var. Dış turizmden yeterli düzeyde pay alabilmesi için de havaalanı ve yol ihtiyacını halletmemiz gerekiyor.

Bir insan gelip İstanbul, İstanbul’dan Adana’dan tekrar arabayla buraya gelmesinin değerlendirdiğinde Antalya’yı daha avantajlı görüyor. Profesyonel uluslararası havaalanın olması şart. İktidarımızda bunu hızlı bir şekilde değerlendirebileceğimize inanıyorum. Bunları geçmişten gelen deneyimlerimle söylüyorum. Maraş Havaalanını ben yapmıştım, Bingöl Havaalanı temelini biz attık. Havaalanı ve yol konusunda yeterince deneyimim var, gerekli politikaları kolayca geliştirerek yaşama geçirebileceğimize inanıyorum.”

“İSTİHDAM İÇİN TÜRKİYE CUMHURİYETİ’NİN DOĞRU İNSANLARIN YÖNETİMİNDE FAZLASIYLA GÜCÜ VAR”

“Uluslararası alanda da gelişen devlet anlayışında benim gördüğüm şu; devletin işsizliğe yönelik istihdam politikalarını planlaması gerekiyor. İşsizlik ile ilgili şimdiye kadar yaratılamayan istihdam politikalarının gerek devlet gerek özel sektör bazında sağlanması gerekiyor.

Örneğin Avrupa’nın yaptığı gibi; bir insan işe girene kadar işsizlik sigortasını herkese bir kaynağa bağlıyor. Benim devlet anlayışında gördüğüm, aslında devletin eğitim, sağlık ve güvenliğe dönük bütün işsizlik özel sektöre ve yatırımcı insanlara rehberlik etmesi gerekiyor. Özellikle istihdama yönelik çalışmalar burada rahatlıkla yaşama geçirilebilir. Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin doğru insanlar tarafından yönetildiğinde buna fazlasıyla gücü olduğunu düşünüyorum.”

“EŞİT ŞARTLARDA HERKESE YATIRIM FIRSATI SUNULMALI”

“Bugün eğer biz memleketimize güven sağlarsak, yasalar çerçevesinde pek çok insanın Mersin’e yatırım yapacağını görüyorum. Yatırımlar çoğaldıkça işsizlik doğalında azalacaktır.  Şu anda ülkemize yönelik yaratılan güvensizlikten dolayı potansiyel dış yatırımcının önü kesildiği gibi içerdeki yatırımcının da yatırım yapma isteği azaldı. Bir iktidar aparatına dönüşen ve fazlasıyla politize edilmiş kişilere sağlanan ayrıcalıklar doğru yatırımların teşvik edilmesine yetmiyor. Bana göre devlet yönetiminde artık dar politik çıkarların gözetilmesinden çıkılıp, eşit şartlarda herkese yatırım fırsatı sağlanması gerekiyor. Bizim iktidarımızın devlet anlayışında, partizanlığı bir kenara bırakıp herkese eşit şartlarda değer verdiğimizde işsizliğin önlenmesinde büyük katkı sağlayacağımıza inanıyorum.”

Author

Share