ÇEYREK ASIR SONRA İLK OLACAK

Author

Categories

Share

CHP’nin Mersin Milletvekili aday listesinin ikinci sırasında Gülcan Kış yer aldı. Mersin’deki oy oranları düşünüldüğünde bu sıra, seçilebilecek sıra olarak görülüyor. Bu durumda Gülcan Kış, 24 yıl sonra CHP’nin Mersin’den Ankara’ya göndereceği ilk kadın milletvekili olacak. CHP’nin en son kadın Mersin milletvekili 7 dönem önce Oya Araslı olmuştu.

CHP 14 Mayıs seçimlerinde seçmenin karşısına çıkacak milletvekili aday listesini MYK ve Parti Meclisinden geçirdi ve büyük oranda kesinleştirdi.

Milletvekili aday listeleri yurt genelinde birçok şehirde olduğu gibi Mersin’de de kimilerini memnun etti, kimilerini, özellikle listelere giremeyen aday adaylarını kızdırdı.

Mersin listesinde Deva Partisi için üçüncü sıra kontenjan açılmasının yanı sıra 2 milletvekilinin liste dışı kalması, Silifke-Anamur hattındaki ilçelerden aday çıkarılmaması da bazı partililerin tepkisini çekti.

CHP Mersin Milletvekili aday listesinin ikinci sırasında yanı seçilebilir sırada bir kadın adayın yer alması da 24 yıl sonra Mersin’de bir ilkin gerçekleşmesine neden olacak.

CHP Mersin Milletvekili aday listelerinin seçilebilir sıralamasında en son 1995 seçimlerinde Oya Araslı yer almış ve 20.dönem Mersin Milletvekili olarak parlamentoya girmişti.

  1. dönem için seçimlerin yapıldığı 1999’da Ebru Çalışkan dördüncü sırada yer almış ancak CHP o seçimde barajın altında kalmıştı.
  2. dönemde CHP Mersin’den 7 milletvekili çıkarmış ancak o vekillerin içinde kadın milletvekili yer almamıştı.

23., 24., 25. 26. dönemde CHP Mersin’de seçilebilir sıralarda kadın adaylara yer vermemiş, 27. Dönem için yapılan seçimlerde 4. Sırada yer alan Nevin Zaimoğlu, yurtdışı oylarının eklenmesiyle kıl payıyla milletvekilliğini kaçırmıştı.

TBMM 28. Dönem için yapılacak seçimlerde CHP’nin Mersin Milletvekili adayı Gülcan Kış 2. Sıradan girecek.

Listenin YSK’ya sunularak kesinleşmesi durumunda Gülcan Kış, 24 yıl sonra ilk CHP’li kadın Mersin milletvekili olarak Ankara’ya gidecek.

Author

Share