FELAKETİN YARALARINI SARIYORLAR

Author

Categories

Share

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin yapımını gerçekleştirildiği Erdemli Hal Kompleksi’nde, felaketin hemen ardından depremzedelere kucak açıp, yaralarını sarmaya başladı. Komplekste 1500’ün üstünde depremzedeye konaklama, gıda, eğitim ve sağlık hizmeti veriliyor.

Kahramanmaraş merkezli iki büyük depremin ardından memleketlerini terekeden yurttaşların büyük bir çoğunluğu Mersin’e akın etti. Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer depremin ilk gününden bu yana bölgeye ekiplerini sevk ederken, aynı zamanda depremden etkilenen ve Mersin’e göç eden yurttaşlar için seferber oldu. Mersin’in birçok noktasında depremzedelerin barınma ihtiyacını karşılayan Büyükşehir Belediyesi, Erdemli ‘de hayata geçirdiği Hal Kompleksini de geçici bir süre ile depremzedelere açtı.

40 KİŞİLİK EKİP ÇALIŞIYOR

MBB Erdemli Koordinasyon Sorumlusu Vedat Uzunbağ’ın başında bulunduğu 40 kişilik ekip hal kompleksinde yaşamını sürdüren 1500’ün üzerinde depremzedeye barınma, gıda, eğitim ve sağlık hizmeti veriyor.

HUZUR VE GÜVEN İÇİNDELER

Hal Kompleksinde bulunan depo ve dükkanları barınma merkezlerine dönüştüren Büyükşehir Belediyesi, burada depremzedelerin birçok ihtiyacına cevap veren düzenlemeler yapmış durumda. Barınma noktalarına dönüşen her dükkanın içinde yatakhanenin dışında duş ve tuvaletler de bulunuyor. Depolardan biri de depremzedeler için çamaşırhane çevrilmiş.

KOMPLEKSTE NE ARARSAN VAR

Hal kompleksinde bulunan iki katlı idari bina çok amaçlı kullanılıyor. Binanın zemin katında  yaklaşık 400 kişinin aynı anda yemek yiyebileceği bir yemekhane var. Bunun yanı sıra binada   depremzedelerin giyim ihtiyacını karşılamak için bir mağaza da bulunuyor. Öte yandan sağlık sorunları ile karşılaşan depremzedeler için bir doktor ve bir hemşireden oluşan bir sağlık merkezi de hizmet vermeye devam ediyor.

ÇOCUKLARI UNUTMADILAR

Büyükşehir Belediyesi depremzedelere hizmet verdikleri Hal Kompleksinde çocukları da unutmamış. İdari binanın ikinci katında çocuklara okul öncesi eğitim veren bir kreş bulunuyor. Ayrıca kompleksin peyzaj alanında bir basketbol ve bir voleybol sahasını da kısa sürede hayata geçiren yetkililer, çocuklar için park yapmayı da ihmal etmemiş. Yine açık alanda çocuklar ve yetişkinlerin ortak zaman geçireceği bir sosyal alanda oluşturulmuş.

Author

Share