İKİ OSB ARASINDA SIKIŞMIŞ OTANTİK KÖY: GİRİTLİ İHSANİYE

Author

Categories

Share

Mersin’in Akdeniz İlçesinde otantik köy havasıyla, iç turizmin odak noktası haline gelen, Giritlilerle de anılan İhsaniye (Melemez) köyünün, yetkililerden, yeterli ilgiyi görmemesine, bölge yaşayanları tepki gösteriyor.

İhsaniye Köyü 1 ve 2.  Organize Sanayi bölgesi arasında köy turizmin gelişmesine ön ayak olacak yeterli alt yapının bulunmamasına dikkat çekildi.

Yöre halkı, öncelikle köy girişindeki araç trafiği açısından tehlike arz eden yolun bir an önce revize edilmesini istiyorlar.

Mersin İnternet Gazetecileri Cemiyeti (MEİGDER) üyeleriyle sabah kahvaltısında buluşan muhtar Yücel Şen, köyün sorunları hakkında bilgi verdi.

Muhtar Şen, köyün sorunları hakkında İnternet gazetecilerini şöyle bilgilendirdi:

“İki organize sanayi bölgesinde kalmış ancak iç turizmin canlılık gösterdiği bir köyüz. Hafta sonları binlerce insan köyümüze geliyor. Sabah kahvaltısı ve özel Girit yemeklerini tatmak için. Hatta günü birlik uçakla Adana’ya gelip, köyümüzde gününü geçirip, yiyip içip geri dönüyorlar. Bizden memnun ayrılıyorlar ancak bozuk yollar yüzünden şikayetlerini de bildirmeden gitmiyorlar.

Evet köyümüzün bitişiğinden geçen Organize sanayi bölgesi çevre yolu ne zaman bitecek belli değil. Otoyol ile bağlantı kuruldu ancak yollar ham şekilde duruyor. Köyümüzün yolları dar. Bu yüzden çöp toplanmasında yaşanan sıkıntılarımız var. Biriken çöpler çevreye zarar veriyor. Bize bir traktör versinler biz her gün çöpümüzü toplayıp, çöplüğe götürelim. Ya da götürsünler. Köyün yakınlarında ki çöp depolama alanından kokular köyümüzü sarıyor. Kanalizasyonumuz yok. Bu sorunlarda bir an önce çözülmeli. Köyümüz Akdeniz ve Büyükşehir Belediyesi arasında siyaset malzemesi de olmasın. Burası neden bir Ankara’nın Odunpazarı olmasın! Kendi üreten bir Giritli köyüyüz. Belediyeler yapacakları projelerde bizlerinde görüşüne başvursunlar. Ayrıca muhtarlık olarak bir sıkıntımızda Mersin Merkez’de ki İhsaniye mahallesi ile bizim köyün adının aynı olması. Çünkü isimler aynı olduğu için bürokratik yazışmalarda karışıklık yaşanmaktadır. Hatta Bazı kooperatif ve STK’lar bizim yerimize Merkezdeki İhsaniye mahallesi muhtarı ile program yapıp bizim köyü kullanmaktalar. Bu kargaşanın önünü geçilmesini istiyoruz. İsmimizin Girit Melemez olarak değiştirilmesini istiyoruz.”

Author

Share