“MERSİN BİR SOSYAL AFETİN EŞİĞİNDE, HÜKÜMET DERHAL ÖNLEM ALMALI”

Author

Categories

Share

CHP Mersin Milletvekili aday adayı hukukçu Adil Aktay, depremin ardından Mersin’e yönelen göçü “Mersin bir sosyal afetin eşiğindedir, hükümet derhal önlem almalıdır” sözleriyle yorumladı.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Mersin Milletvekili aday adayı hukukçu Adil Aktay, 10 ilde can kayıplarına ve yıkıma neden olan depremin ardından binlerce yurttaşın Mersin’e göç etmek zorunda kalmasını değerlendirdi.

Aktay, “Mersin, deprem mağduru vatandaşlarımızı yeni hemşerilerimiz olarak bağrına basacak karakterde bir şehirdir. Nitekim depremzedeleri şehrimizde en iyi koşullarda ağırlamak, yaralarının hızla sarılmasına katkıda bulunmak konusunda çok güçlü bir dayanışma sergileniyor. Bununla birlikte, ortada Mersin’in mevcut kapasitesi ve Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin imkanlarıyla çözülemeyecek kadar büyük bir sorun var. Ekonomik, sosyal, çevresel pek çok boyutları olan bu sorun ancak güçlü bir merkezi yönetim- yerel yönetim iş birliğiyle ve Mersin’e özel bir yaklaşımla çözülebilir” dedi.

GÖÇ EDENLER İÇİN DE KENTLER İÇİN DE SOSYAL AFET

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’in, Mersin’in afet bölgesi ilan edilmesi ya da Mersin’e özel bir statü verilerek destek ve teşvik kapsamına alınması talebinin hayati önemde olduğunu ifade eden Aktay şunları söyledi:

“Mersin’in tüm ekonomik, toplumsal, siyasal aktörleri bu talebin arkasında birleşmeli ve ortak bir tavır almalıdır. Hem Mersin’in hem de şehrimizde yeni bir yaşam kurmaya gelen depremzedelerin sorunlarının çözümünün başka yolu yoktur.   Çok hızlı ve yoğun göç hareketlerinin yalnız göç etmek zorunda kalanlar değil, yeni yerleştikleri bölgeler açısından da bir “sosyal afet” olduğu bütün dünyada kabul gören bir gerçektir. Ülkemizde de mevzuat bu yaklaşımla yeniden ele alınmalı, bu bakış açısıyla hızlıca yeni tedbirler alınmalıdır. AK Parti hükümetinin doğal ve sosyal afetler konusundaki uyarılara seyirci kalmasının bedellerini çok ağır ödedik. Daha fazla bedel ödemeye Türkiye’nin tahammülü kalmadı; hele Mersin’in hiç kalmadı.”

Author

Share