MERSİN’DE “HAYAT BOYU ÖĞRENME” DE TARİHİ REKORA KOŞUYORUZ

Author

Categories

Share

Mersin Milli Eğitim Müdürlüğü  ”Hayat Boyu Öğrenme Birimi” vatandaşların istediği her türlü nitelikli kursu açma ve 500.000 kursiyer sayısına ulaşma hedefine adım adım yaklaşıyor.

 Mersin Milli Eğitim Müdürü Sayın Adem KOCA, “Mersin’de hayat boyu  öğrenmede  tarihi rekora koşuyoruz. Hayat boyu öğrenme ailesi olarak ‘Mersin’de öğrenme hayat boyudur.’ mottosuyla hareket ediyoruz. İlimizin her noktasında her yaşta vatandaşımızla bir aradayız. Bunun en güzel örneği alanında uzman 63 yaşındaki hocamızın her yaştan kursiyerimizle buluşması, 83 yaşında öğrencimizin hayata duyduğu derin bağlılıkla kurslarımıza katılması ve öğrenmeye devam etmesidir. Ekip olarak ‘vatandaşlarımızın talep edip de açamadığımız kurs yok’ şiarıyla hareket ediyor,  alanında uzman öğretmenlerimiz  eşliğinde, 13 ilçemizde hayat boyu öğrenme merkezlerinden köy yaşam merkezlerine, Türkiye’deki ilk ve tek olan nükleer santralden, birçok farklı kurumumuza  3.800’den fazla kurs çeşitliliği ve 480.000’den fazla kursiyer sayısıyla vatandaşlarımıza hizmet ediyoruz. Amacımız her gün daha ileriye gitmek, nitelikli kurslarla 500.000 vatandaşımıza ulaşmak ve ülkemizin yeni yüzyıl  hedeflerine istihdam alanları ve nitelikli iş gücü sağlayarak katkı sunmaktır.” dedi.

Mersin’ de Hayat Boyu Öğrenme Birimi 5 Aralık 2022 tarihi itibariyle; 3880 Kurs Çeşitliliğiyle, 484.418 kursiyer sayısı, 778 Aile Okulu, 32.649 Aile Okulu Kursiyer’i, 19.857 Açık Öğretim Lise Öğrencisi, 6.838 Açık Öğretim Ortaokul Öğrenci ile hayat boyu öğrenme birimi olarak tarihi rekora koşuyorlar.

Mersin Hayat Boyu Öğrenme Birimi, Mobil Araç’la ilimizin her noktasında vatandaşlarımıza ulaşmaktadır. Uluslararası Narenciye Festivali, Uluslararası Turunçgil Kongresi gibi organizasyonlarda da etkin olarak yer alan Mersin Hayat Boyu Öğrenme ailesi, yenilenebilir enerji alanında verdiği kurslarla istihdam alanları oluşturmakta ve bu alanlara nitelikli iş gücü sağlamak için birçok proje yürütmektedir. Hayat boyu öğrenme kurslarına katılan vatandaşlarımız kursların bittiği gün e-devlet üzerinden uluslararası alanda geçerli sertifikalarına ulaşabilmekte ve iş başvurularında kullanabilmektedirler. İlimiz genelinde tüm köy yaşam merkezlerinde hayat boyu öğrenme kurslarımız mevcuttur. Vatandaşlarımızın kurslarımız hakkında bilgi edinmeleri ve kurslara daha rahat erişebilmeleri için ALO KURS hattımız bulunmaktadır. Hayat Boyu Öğrenme Birimi olarak hazırladığımız dijital kitaplarımız, dijital katoloğumuz, tüm ilçelerimizde teşhir/satış  alanlarımız bulunmakta olup tüm vatandaşlarımızı bu imkanlardan faydalanmaya davet ediyoruz.

Ayrıca açık öğretim kapsamında eğitim gören ve mezun öğrencilerimize üniversiteye hazırlık kursları verilmekte ve öğrencilerimize kaynak kitapları ücretsiz olarak dağıtılmaktadır.

Mersin Hayat Boyu Öğrenme Birimi’nin 2022 yılı Aralık ayı sonuna kadar hedefi 500.000 kursiyer sayısına ulaşarak daha çok vatandaşımıza hizmet etmek, vatandaşlarımızın istediği her türlü kursu açmak, nitelikli kurslarla istihdam alanlarına katkı sunmak, her yaştan vatandaşımızın hayatın içinde en verimli şekilde yer almalarına destek olmak, tüm kurumlarımızla iş birliği içinde tüm vatandaşlarımıza ulaşmaktır.

Mersin’ de hayat boyu ailesi olarak istek ve talepler doğrultusunda açtığımız binlerce kursumuzla vatandaşlarımızın emrinde olmaya devam edeceğiz. Tüm vatandaşlarımızı tamamında sıfır atık kütüphanesi bulunan hayat boyu öğrenme kurumlarımıza davet ediyoruz.

Author

Share