Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesinden 2005 yılında mezun olduktan sonra Mersin
Üniversitesi Çocuk Hastalıkları ve Sağlığı Anabilim dalında ihtisasını tamamlayıp bir süre özel hastanelerde hastalarına hizmet verdikten sonra çocukluk hayali olan kendi kliniğini kuran Uzman Dr. Nursel Basut, Nurselina’nın Çocuk Kliniğini ROTALife Dergi Okuyucuları için tanıttı.

Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz?

1980 Batman doğumluyum. 2005 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp fakültesinden mezun olduktan sonra Mersin Üniversitesi Çocuk Hastalıkları ve Sağlığı ihtisasıma başladım. 2016
yılına kadar Adana Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi’nde, 2019’a kadar Sular
Vatan Hastanesi’nde son olarak Mersin Ortadoğu Hastanesinde yaklaşık 10 ay görev
yaptıktan sonra kendi kliniğimde hasta kabulüne başladım. Evli ve iki çocuk annesiyim.

Nurselina’nın Çocuk Kliniği’nin hikayesini bize anlatır mısınız?

Çocukluğumdaki hayalim kendime ait bir kliniğe sahip olmaktı. Eğitim hayatım boyunca bu hayal benim en büyük motivasyon kaynağım oldu. Çocuklara olan düşkünlüğüm ve sağlık sektöründe hizmet verme arzumu birleştirip kendi kliniğimi Kasım 2019 da faaliyete geçirdim.

Pek çok çocuk daha ‘’doktora gidiyoruz’’ cümlesini duyunca paniğe kapılır. Anne babanın endişe ve korkuları, doktora gitme işinin fazla büyütülmesi ve yetişkinlerin sıklıkla kötü hastalıklardan bahsetmesi çocuklara hoş olmayan bir deneyimle karşı karşıya olduklarının işaretini verir. Biz kliniğimizde bu korkuyu yenmeleri için özel alanlara yer verdik, çocuklarımız için bekleme odamızda minyatür evimiz onların standartlarına
uygun masası ve kendilerini evlerinde hissetmeleri için gerekli pek çok detayla süsledik.

 

Peki kliniğinizde başka ne farklılık var?

Benim en önem verdiğim konulardan birisi de anne sütü ile beslenme. Anne sütü bebeğin bağışıklık sistemini güçlendiriyor, anne ile arasında özel bir bağ kurulmasını sağlıyor,
büyüyüp gelişmesine katkıda buluyor. Anne sütünün yani bebeklerin ilk gıdasının faydalı etkileri, ömür boyu kendini gösteriyor. Dolayısı le biz burada emzirme eğitimi vermekteyiz.
Emzirme odamızda anne bebek arasındaki o güzel bağa şahitlik etmek zaten anlatılamayacak kadar güzel.

Pandemi sürecinde bebeklerimizi korumak için annelere ne tavsiye edersiniz?

– Çocukların ellerini doğru şekilde yıkadığından emin olun: Covid-19’a karşı en etkili önlemlerin başında el yıkamak geliyor. Yemeklerden önce ve sonra, halka açık yerlerde
bulunduktan sonra mutlaka ellerin yıkanmasını sağlayın. Su ve sabunla 20 saniye boyunca çocukların ellerini yıkadığından emin olun. Suyun bulunmadığı yerlerde el dezenfektanı kullanarak ellerin üzeri ve parmak araları da dahil olmak üzere elin tamamına yedirilmesini sağlayın.

– Bağışıklığını güçlendirin: Hastalıktan korunabilmede güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olmak gerekir. Sağlıklı bir beslenme düzeni, açık havada egzersiz ve yeterli uyku çocukların bağışıklığını kuvvetlendirmeye yardımcı olur. Çocukların bol sıvı tüketmelerini sağlayın.

– Onlara kirli elleriyle yüzlerine dokunmamalarını öğretin: Bir çocuğa bunu yaptırabilmek her ne kadar zor olsa da ellerini yıkamadan ağız, burun ya da gözlerine dokunmamaları gerektiğini çocuklara anlatın.

– Herhangi bir nedenle burnu kaşınırsa bunun için mutlaka mendil kullanmaları ve sonrasında da atmalarını gerektiğini öğretin. Hapşırma ve öksürme sırasında mutlaka mendil kullanmalarını, sonra bunu atmalarını sağlayın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here