VİCTOR REASÜRANS VE SİGORTA BROKERLİĞİ YÖNETİM KURULU BAŞKANI ROJHAT İDRİS BALKAN, SİGORTALI OLMANIN ÖNEMİNE DİKKAT ÇEKTİ

Author

Categories

Share

Victor Reasürans ve Sigorta Brokerliği Yönetim Kurulu Başkanı Rojhat İdris Balkan, deprem sonrası hasar tespit çalışmaları devam ederken, sigortalı olmanın önemine dikkat çekti.

6 Şubat’ta Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesinde meydana gelen ve çok sayıda ili etkileyen 7,7 büyüklüğündeki deprem binlerce kaybının yanında büyük ölçüde maddi hasara da yol açtı. Depremi etkileyen birçok ilde konut ve işyerleri çok ağır hasarlar alırken tamamen yıkılan binaların sayısı da azımsanmayacak kadar fazla.

DASK sigortasında 2023 yılı için belirlenen limit 640 bin TL. Konutun değerinin bu azami teminat tutarını aşması durumunda konut ve mülk  sahiplerinin konut sigortası, yangın deprem sigortaları, işyeri sigortası, araç sigortaları, elektronik cihaz sigortası gibi benzeri sigortalar yapmaları gerektiğine dikkat çeken Victor Reasürans ve Sigorta Brokerliği Yönetim Kurulu Başkanı Balkan, Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK) Türkiye genelinde yüzde 100 sigortalılık hedefine ulaşmak amacıyla çalışıyor. DASK verilerine göre Türkiye’de toplam 20 milyon konut bulunuyor ve bunların 10.9 milyonu yani yüzde 55 seviyesinde sigortalı durumda.  Hala konutların yüzde 45’ini sigortalı değil.

Balkan, bu konuya yönelik, Elektrik ve su bağlatmak için zorunlu olduğu için DASK yaptırılıyor. Bu poliçe bir yıl yürürlükte kalıyor. Bir yıl bittiğinde yenileme yapılmadığında poliçesiz kalınıyor. Bu yüzden pek çok ev DASK sahibi değil, çünkü insanlar poliçelerini yenilemiyorlar şeklinde konuştu.

Balkan, DASK’tan son yapılan açıklamada, evleri depremde hasar gören Zorunlu Deprem Sigortası poliçesi sahiplerinin hasar bildirimine ilişkin bir süre sınırlamasının olmadığına da vurgu yaptı.

Author

Share