HUBUBAT VE BAKLİYAT İHRACATININ YILDIZLARI ÖDÜLLENDİRİLDİ

Author

Categories

Share

AHBİB, AKDENİZ’İN İHRACAT ŞAMPİYONLARINI ÖDÜLLENDİRDİ

Türkiye’nin 2021 yılındaki 9,15 milyar dolarlık hububat, bakliyat, yağlı tohumlar ve mamulleri ihracatına 1,57 milyar dolar değer ile destek veren Akdeniz Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (AHBİB) en fazla ihracat gerçekleştiren 26 üyesini ödüllendirdi. 

AHBİB Yönetim Kurulu Başkanı Veysel Memiş’in ev sahipliğinde Mersin Divan Oteli’nde gerçekleştirilen 2021 Yılı İhracatın Yıldızları Ödül Töreni’ne Mersin Valisi Ali Hamza Pehlivan, AK Parti Mersin Milletvekilleri AIi Cumhur Taşkın ve Hacı Özkan, Mersin Cumhuriyet Başsavcısı Tolgahan Öztoprak, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Mersin Emniyet Müdürü Mehmet Aslan, Tarım ve Orman Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürü Dr. Mehmet Hasdemir, Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) Genel Müdürü Ahmet Güldal, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ayhan Kızıltan, Mersin Ticaret Borsası Başkanı Abdullah Özdemir, İl Tarım ve Orman Müdürü Arif Abalı, ihracatçı birlik başkanları, Mersin’deki kamu kurumları ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile çok sayıda sektör temsilcisi katıldı.

“AHBİB olarak 2021 yılında sektör ihracatından yüzde 17 oranında pay aldık”
Törenin açılış konuşmasını yapan AHBİB Yönetim Kurulu Başkanı Veysel Memiş, 82 yıllık maziye sahip AHBİB’in 2021 yılında yüzde 34 artışla 1,57 milyar dolarlık ihracata imza attığını, 9,15 milyar dolarlık Türkiye geneli sektör ihracatından yüzde 17 oranında pay aldığını belirtti. AHBİB’i ülke genelinde karar verici ve inisiyatif alabilen birlik haline getirmeyi amaçladıklarını vurgulayan Başkan Veysel Memiş, ortak akılla, şeffaf, ulaşılabilir ve iletişim içinde tüm paydaşlarla birlikte hareket etme prensibini benimsediklerini, genç, dinamik ve şeffaf bir yönetim anlayışıyla hizmet ettiklerini belirtti.

AHBİB’in kurumsal kimliğini güçlendirmek adına yüksek tempoda çalışmaya devam ettiklerini kaydeden Başkan Veysel Memiş, 5 aylık görev sürecinde AHBİB’in kurumsal kimliğini oluşturduklarını ve tanının bir Birlik haline getirdiklerini dile getirdi. Başkan Veysel Memiş, “Yurt içi ve yurt dışı fuarlarda, Birliğimizin işleyişini, bünyemizdeki sektörleri ve ürünleri gözler önüne seren, bir tanıtım filmi çalışmamız oldu. Prestijli fuarlara katılım sağlayarak üyelerimizin tanıtımını yapma ve ihracatta yeni pazar arayışımızı sürdürme gayretindeyiz. Bu kapsamda ilk olarak 15-19 Ekim tarihlerinde Fransa’nın Paris şehrinde gerçekleştirilecek, sektörün en prestijli fuarlarından olan SIAL Paris Gıda Fuarı’na, Birlik olarak katılım sağlıyoruz. Fuar katılımlarımız SIAL Fuarı’ndan sonra da hız kesmeden devam edecek.” dedi. 

“Kısıtlamalar ve kotaların kaldırılması için yaptığımız çalışmaların güzel sonuçlarını almaya başladık”
Sektörün öncelikli sorunları arasında öne çıkan ihracat kısıtlamalarının çözümü için seferber olduklarının altını çizen Başkan Veysel Memiş, Tarım ve Orman Bakanı Prof. Dr. Vahit Kirişci, Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü, Ticaret Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü ve Toprak Mahsulleri Ofisi Genel Müdürlüğü yöneticileriyle yaptıkları görüşmelerin güzel sonuçlarını almayı başardıklarını belirtti.
Başkan Veysel Memiş, “Bulgur ihracatında bir kota uygulaması mevcuttu. Gerçekleştirdiğimiz girişimler ve TMO Genel Müdürlüğümüzün takdiriyle bu kota uygulamasına son verildi. Organik bakliyat ürünleri ve bitkisel yağların ihracat kısıtlamaları, Tarım ve Orman Bakanlığımızın değerlendirmeleriyle son buldu. Yine sektörün en önemli ihracat kalemlerinden nohut ürününe yönelik bir kısıtlama vardı. Bu uygulamaya da Ticaret Bakanlığımızın desteği ile son verilerek kota uygulamasına geçildi. Temennimiz, bu uygulamadan da vazgeçilerek ihracatın önünün tamamen açılmasıdır.” diye konuştu.
Başkan Veysel Memiş, ihracat kısıtlamalarının kaldırılması sürecinde emeği geçen yöneticilere teşekkür ederken, sektörün sorunlarının çözümünde destek ve gayretlerinden dolayı Mersin Valisi Ali Hamza Pehlivan ile Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’e şükranlarını sundu. 

“Tarım kenti Mersin üretim ve ihracattaki başarı çıtasını yükseltiyor”
Mersin Valisi Ali Hamza Pehlivan ise konuşmasının başında 2021 Yılı İhracatın Yıldızları Ödül Töreni’nde ödül almayı hak eden AHBİB üyelerini tebrik etti. Son yıllarda küresel ölçekte yaşanan gelişmelerin, tarım sektörünün insanlık için ne kadar stratejik öneme sahip olduğunu gösterdiğini vurgulayan Vali Pehlivan, geçen yıl Türkiye’nin 225 milyar dolarlık ihracatında tarımsal ürün dış satımının yaklaşık 30 milyar dolar değere ulaşarak önemli oranda katkı sağladığını belirtti.
Mersin’in bir tarım kenti olduğunu, hububat, bakliyat ve yağlı tohumlar ile yaş meyve ve sebze sektörlerinin ihracatta öne çıktığını dile getiren Vali Pehlivan, üretim ve ihracatın artırılmasında başarı çıtasının daha da yükseleceğine inandığını dile getirdi.
Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer de konuşmasında
Mersin’in tarımsal üretimde çok önemli bir yere sahip olduğunu, tarımsal ürünleri uluslararası pazarlarda değerlendiren çok güçlü firmaların faaliyet gösterdiğini söyledi. Başkan Vahap Seçer, Mersin Büyükşehir Belediyesi olarak ihracatçı firmaların küresel arenada rekabetçiliğini güçlendirmek için altyapı ve üstyapı hizmetleriyle destek verdiklerini, imkânlar ölçüsünde bu desteğin her zaman devam edeceğini ifade etti. 

Tarım ve Orman Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürü Mehmet Hasdemir ise Türk tarımının 207 ülkede insanlığın gıda güvenliğine 2 binden fazla ürünle katkı sağladığını belirtti. Hasdemir, çiftçilerin alın teri ve emeğini uluslararası pazarlarda değerlendiren tüm ihracatçı firmaları tebrik etti. 

“Mersin’e iklimlendirmesi olan 30 bin tonluk yatay depo kazandırıyoruz”
TMO Genel Müdürü Ahmet Güldal da konuşmasında kurumun faaliyetlerinde Mersin’in çok önemli rol oynadığını vurgularken yeni yatırımlara imza attıklarını duyurdu. Güldal, “Limanda önemli yatırımımız var. Yeni bir depo faaliyetine, yatırımına başladık. Nasip olursa, 8 üniteden oluşan 30 bin tonluk yatay deponun ihalesi bitmiştir. Bugün de yer teslimi yapıldı. Ben de şahit oldum. İnşallah çok kısa sürede bu depoda, iklimlendirme imkânı olan modern yapıda bir tesisi Mersin’e kazandırmış olacağız. Hem kendi işimize hem sektörün hizmetine hem de ülkemizin ihtiyacına cevap vermiş olacaktır.” dedi. 

Protokol konuşmalarının ardından AHBİB’in 2021 yılındaki ihracat performansına Mersin, Adana, Hatay, Kayseri ve Karaman illerinden en güçlü desteği veren 26 firmaya ödülleri takdim edildi. AHBİB 2021 Yılı İhracatın Yıldızları listesinde şu firmalar yer aldı: Memişoğlu Tarım Ürünleri, Arbel Bakliyat Hububat, Aves Enerji Yağ, ADM Besin ve Tarım, Başhan Tarımsal Ürünler, Pioneer Tohumculuk, Omnia Nişasta, Lesaffre Turquie Mayacılık, Durum Gıda, Anı Bisküvi, Akyem Adana Yem, Tat Nişasta, Bifa Bisküvi, Palmiye Bisküvi Çikolata, Karaman Şimşek Tarım, Best Food Dış Ticaret, Özalp Un ve Unlu Mamuller, Eryağ-Erciyes Yağ, Öz-Yıl Un ve Unlu Mamuller, Redruby Gıda, Tokerler Global, Ekrem Agro, Mirbey Un Gıda Sanayi, Bayramoğlu Kardeşler, Progen Tohum ve Abdulgafur Uluslararası Taşımacılık. 

Author

Share