KADINLAR ÜRETMEKTEN VAZGEÇMESİN

Author

Categories

Share

Tarsus’ta yaşayan emekli banka müdürü Serpil Demir, Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin de katkıları ile tarihi Kırkkaşık Bedesteni’nde, yöresel lezzetlerden Kaynar satışı yapıyor. Çıktığı yolda amacının, unutulmaya yüz tutmuş bu damak tadını yaşatmak olduğunu söyleyen Serpil Demir’in en büyük destekçisi ise Mersin Büyükşehir Belediyesi olmuş.

Kendisi ile birlikte esnaflık yapan diğer 15 kadın işletmeci ile birlikte, tarihi Kırkkaşık Bedesteni’nin içerisinde yöresel lezzet Kaynar’ı kaynatmaya devam eden Serpil Demirci, başarı hikayesinde Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin katkılarının çok olduğunu söyledi.

Demir: “Stantlarda kazandığımız gelirler bize büyük katkı sağlıyor”

Üretici kadın stantları aracılığı ile katıldığı etkinliklerde, tanınırlığının ve bilinirliğinin arttığını ifade eden Demir, “Örneğin beni Portakal Çiçeği Festivali’ne götürdüler 5 gün boyunca. Benim orada hem tanınırlığım, hem bilinirliğim arttı. Hem de maddi olarak, bana bayağı katkısı oldu o festivalin. Aynı zamanda üretici kadınlar olarak stantlar açıyoruz. Stantlarda aldığımız gelirler bize destek sağlıyor” dedi.

Ekonomik şartların çok zor olduğunu ve üretici kadınların ayakta kalabilmek için çok büyük mücadeleler verdiğini söyleyen Demir, “Bir kadın üretici olarak, desteklenmeye ihtiyacımız var. Şu anda Kırkkaşık Bedesteni’nde benimle birlikte 16 kadın çalışıyoruz. Biz burada çok huzurluyuz, çok mutluyuz, ama büyük desteklere ihtiyacımız var” diye konuştu.

“Kadınlar üretmekten asla vazgeçmesinler”

Tarsus’ta geçtiğimiz günlerde yapılan 1.Uluslararası Tarsus Festivali’nin de kendilerine ciddi anlamda katkı sağladığına dikkat çeken Serpil Demir, “Biz Büyükşehir Belediyesi’nden çok destek alıyoruz. 3 gün süren Tarsus Festivali’nde hem biz üretici kadınlar olarak stant açtık, hem de buraya gelen misafirlerin Kırkkaşık Bedesteni’ni gezmesi, buradaki esnaf arkadaşlara büyük katkı sağladı” şeklinde konuştu.

Üretmek isteyen kadınlara da çağrıda bulunan Serpil Demir, “Kadınlar lütfen vazgeçmesinler. İnatla, istikrarla, yollarına ve üretmeye devam etsinler. Çünkü ben 15 yıldır bu işi yapıyorum. 15 yıldır çevremdeki insanlar bana, ‘Bırak bu işi, yapma’ dedi. ‘Herkesin evinde var, kaynatamazsın, para kazanacağını mı zannediyorsun?’ dediler. Ama ben ısrarla, bildiğimden şaşmadım ve 15 yıldır kaynarın tanınabilirliğini artırdım ve markalaştırdım” ifadelerini kullandı.

Author

Share